eDO App
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęTwoja wirtualna tożsamość
Korzystanie z aplikacji eDO App jest bezpieczne i dobrowolne. Dane odczytywane przez aplikację z Twojego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną są przesyłane bezpiecznym, szyfrowanym połączeniem.
Zastosowane w aplikacji zabezpieczenia chronią Twoje dane przed skopiowaniem i nieuprawnionym wykorzystaniem.
Więcej informacji tutaj
Aplikacja eDO App to najnowszy produkt IT w portfolio PWPW, dostępny dla obywateli korzystających z dowodów osobistych z warstwą elektroniczną oraz smartfonów z modułem NFC (Near Field Communication). Bazuje ona na technologii wykorzystywanej przy – tak popularnych w naszym kraju – płatnościach zbliżeniowych. Posiadacze dowodów z warstwą elektroniczną nie potrzebują już czytnika. Mogą skorzystać z bezpłatnej aplikacji na swoim smartfonie.
Jak działa eDO App?
Aplikacja pozwala na potwierdzanie tożsamości i składanie oświadczeń woli, w tym podpisywanie umów najmu i sprzedaży oraz wykonywanie szeregu innych, codziennych czynności bez wychodzenia z domu.
Jednym z zastosowań nowego produktu jest możliwość potwierdzania tożsamości przy zakładaniu Profilu Zaufanego, co zostało opracowane wraz z Ministerstwem Cyfryzacji. Dzięki eDO App każdy obywatel będzie mógł także korzystać z usług e-urzędu (www.gov.pl). Aplikacja umożliwi posiadaczom dowodów z warstwą elektroniczną kontakt z administracją publiczną o dowolnej porze z dowolnego miejsca na świecie. Za jej pomocą każdy będzie mógł używać podpisu osobistego, który znajduje się w dokumencie. Wystarczy tylko przygotować pismo i podpisać przy pomocy eDO App, a następnie wysłać je elektronicznie do organu administracji publicznej.
Dodatkowo stworzono także nowe możliwości dla zawodowych kierowców. Od 11 maja 2020 r. mogą oni za pomocą eDO App i dowodu osobistego z warstwą elektroniczną podpisać wniosek o wydanie karty do tachografu w serwisie info-car.
eDO App każdorazowo wymaga potwierdzania operacji przy pomocy kodu PIN. Dane osobowe udostępniane są wyłącznie wybranemu podmiotowi. Zastosowane w aplikacji zabezpieczenia chronią przekazywane informacje przed ich nieuprawnionym skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem.
Co zyska obywatel?
- Czas – nie straci go na wizyty w urzędach, dojazdy do nich i oczekiwanie w kolejce.
- Wygodę – aplikacja umożliwi kontakt z administracją publiczną z dowolnego miejsca na świecie 24 godziny na dobę.
- Wiarygodność – administracja publiczna traktuje podpis znajdujący się w e-dowodzie na równi z podpisem odręcznym czy kwalifikowanym.
- Możliwości – dzięki aplikacji załatwi wiele spraw w różnych urzędach na terenie całej Polski. Będzie mógł zdalnie podpisywać umowy np. umowę sprzedaży auta, umowę najmu i wiele podobnych.
- Bezpieczeństwo – przesyłane z dowodu osobistego dane będą zabezpieczone przed nieuprawnionym skopiowaniem. Nikt nie wykorzysta ich bez wiedzy i zgody obywatela.
Podpis kwalifikowany w telefonie – nowa funkcjonalność eDO App
Dostarczana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych aplikacja eDO App, która umożliwia zdalne potwierdzanie tożsamości przy wykorzystaniu e-dowodu osobistego, w najnowszej aktualizacji zyskała nowe funkcjonalności. Od teraz możliwe jest podpisywanie dokumentów pdf już nie tylko znajdującym się w e-dowodzie podpisem osobistym, ale także podpisem kwalifikowanym, w pełni zastępującym podpis odręczny.
Każdy kto chce korzystać z podpisu kwalifikowanego, od marca ubiegłego roku może zapisać go na swoim e-dowodzie. Do tej pory jednak, by móc z niego skorzystać, oprócz komputera potrzebny był specjalny czytnik. Dzięki eDO App dokumenty można podpisywać podpisem kwalifikowanym wyłącznie przy użyciu telefonu z zainstalowaną aplikacją. eDO App jest bezpłatna i działa na telefonach z Androidem i systemem iOS.
Jak to działa?
Po zainstalowaniu aplikacji eDO App należy ją otworzyć i wybrać z menu opcję "Podpisz dokument". Należy wskazać plik PDF, który ma zostać podpisany i nacisnąć "Użyj podpisu kwalifikowanego". Przed złożeniem podpisu aplikacja zapyta jeszcze o 8-cyfrowy kod PIN do certyfikatu kwalifikowanego. Gotowe. Podpisany plik zostaje zapisany w telefonie.
Zastosowanie podpisu kwalifikowanego
Podpis kwalifikowany jest równoważny pod względem skutków prawnych z podpisem złożonym odręcznie. Można go stosować w wielu sytuacjach, podczas zawierania umów cywilno-prawnych w formie elektronicznej, w kontaktach z firmami oraz urzędami.
Możliwość wykorzystania nowych funkcjonalności jest nieodpłatna dla każdego użytkownika aplikacji eDO App, który posiada e-dowód z podpisem kwalifikowanym. Certyfikat kwalifikowany w e-dowodzie można zamówić za pośrednictwem m.in. Centrum Usług Zaufania Sigillum: Certyfikat kwalifikowany w e-dowodzie
W obecnym czasie najbardziej poszukiwane są rozwiązania wygodne i bezpieczne. Już ponad 200 000 użytkowników korzysta z możliwości załatwiania spraw e-dowodem oraz eDO App całkowicie zdalnie. W październiku br. kiedy wielu Polaków zostało w domach, liczba logowań do urzędów przy użyciu eDO App była ponad dwukrotnie wyższa niż we wrześniu i wyniosła 39 tysięcy.
Bezpłatna aplikacja eDO App to najnowszy produkt w portfolio PWPW, który gwarantuje usługi takie jak potwierdzenie tożsamości i odczyt danych, weryfikację oryginalności e-dowodu, złożenie osobistego oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego czy automatyczną weryfikację podpisu. Jest dostępna dla każdego posiadacza dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz smartfona z technologią NFC. Aplikacja działa w systemach Android (wersja 6.0 i nowsze) oraz iOS (wersja 13.2 i nowsze, dla iPhone 7 i nowszych).
We wrześniu 2020 r. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych została uhonorowana za aplikację eDO App statuetką „Innowatory WPROST” – prestiżową nagrodą dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce w kategorii „Telekomunikacja, technologia i usługi dla biznesu”.
Login.gov.pl to rządowy serwis, który daje dostęp do usług publicznych online. Dzięki eDO App szybko i bezpiecznie się do niego zalogujesz. Da Ci to możliwość załatwienia setek spraw bez wychodzenia z domu. Możesz na przykład wymienić dowód osobisty i prawo jazdy, zgłosić narodziny dziecka, wysłać pismo do Urzędu Pracy, uzyskać odpis aktu urodzenia, zameldować się czy złożyć wniosek o zasiłek.