LEKCJA ZDROWIEM PŁYNĄCA „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!” - SP Giżyce
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęFantastyczne zajęcia, których tematyką były PSZCZOŁY i MIODY odbyły się w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach 25 lutego 2019r.
Rozpoczęła je uroczyście Pani Dyrektor Elżbieta Kopka, nawiązując do realizowanego ogólnopolskiego projektu: Zdrowo jem, więcej wiem! prowadzonego przez Fundację BOŚ. Na wstępie powitała serdecznie przybyłego specjalnie z tej okazji gościa – mgr inż. Rafała Durzyńskiego – właściciela pasieki „PAULINKA”. Przedstawiła cele zajęć oraz podkreśliła znaczenie realizowanej tematyki, ważność projektu, bogatą ofertę pomocy dydaktycznych, które pobudzały wszystkie nasze zmysły.
Następnie p. Rafał bardzo ciekawie zapoznał obecnych z pracą pszczelarza, życiem pszczół, ich ogromnym znaczeniem dla środowiska, różnorodnością roślin miododajnych. Wyjaśnił na przykład dlaczego pszczoły wybrały do budowy swoich plastrów sześciokąty, jaką trasę pszczoła musi pokonać, by zebrać kilogram miodu, jak udaje się jej powrócić do ula, ile czasu żyje i wiele innych ciekawych zagadnień. Udostępnił również do czytania i oglądania interesujące książki i czasopisma.
Każdy mógł spróbować prawdziwego miodu prosto z pasieki, posłuchać o jego zdrowotnych właściwościach, zobaczyć, co pszczelarz musi zrobić, zanim miód trafi do słoika. Zaprezentował także pozostałe produkty pszczele, takie jak pyłek, pierzgę, propolis. Udostępnił pszczeli wosk, z którego uczestnicy zajęć samodzielnie wykonali świece.
Uczniowie mieli przyjemność przymierzyć strój pszczelarza, założyć na głowę kapelusz oraz obejrzeć przybory, których używa w swej codziennej pracy, dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, dłuto, szczotkę, odsklepiacz widelcowy. Zdobyli również cenną informację na temat, jak zachowywać się w obecności tych owadów i jak postępować w przypadku użądlenia przez pszczołę. Mieli też możliwość degustacji miodu. Za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, węchu i dotyku określały jego kolor, konsystencję, lepkość i smak. A miód smakował wyśmienicie. Po prostu: Palce lizać!
Warto podkreślić, że uczestnicy bardzo starannie przygotowali się do zajęć. Zespół uczniów z kl. I i kl. II „Aktywne Witaminki” z p. Małgorzatą Orzeszek oraz dzieci z oddziału przedszkolnego z p. Anną Karpińską stworzyły w sali lekcyjnej kącik Małego Pszczelarza. Były w nim książki, gry dydaktyczne, historyjka obrazkowa powstawania miodu, gazetki informacyjne. Na tablicy i firankach widniały ilustracje pszczół, a na parapetach pszczoły na patyczkach oraz sylwety wykonane na rolkach po papierze toaletowym. Wrażenie robiło duże kwitnące drzewo całe obsypane kwiatami i pszczołami. Ponadto dzieci miały na głowach opaski z uroczymi pszczółkami oraz wspaniały humor i zapał do pracy.
Dzięki tym zajęciom wszyscy doskonale rozumieją, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka, znają rodzaje miodu, jego wartości odżywcze oraz wykorzystanie. Wiedzą, że miód jest bardzo zdrowym pokarmem nie tylko dla pszczół ale także dla dzieci i dorosłych, dlatego z powodzeniem zastąpi niezdrowe słodycze. Na zakończenie przeprowadzony był quiz. Wszyscy wykazali się doskonałą wiedzą. Każde zadanie wykonali poprawnie, za co otrzymali od pana pszczelarza nagrody – słoiczki miodu prosto z ula.
I jeszcze jedna wielka atrakcja – Pan przywiózł na zajęcia prawdziwy UL WESELNY!
Serdecznie dziękujemy Panu Rafałowi za najlepszą RECEPTĘ NA ZDROWIE oraz Pani Dyrektor, która przez cały czas uczestniczyła w zajęciach, motywowała do pracy i wspierała w przyswajaniu treści prozdrowotnych.
opr. Małgorzata Orzeszek
zam. Katarzyna Zwierzchowska