Komunikaty Starostwa Powiatowego w Sochaczewie - aktualizacja 16.03.2020 r.
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęźródło : http://www.powiatsochaczew.pl/
Starosta Sochaczewski Jolanta Gonta informuje, iż w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się chorobie COVID-19, podejmuje się działania odnośnie możliwości ograniczenia liczby klientów Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie. W związku z tym, od poniedziałku 16 marca br. zawiesza się do odwołania nakładanie kar za niedokonanie w 30-dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej albo niezgłoszenia w takim samym terminie nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju. W opinii Związku Powiatów Polskich, obecna sytuacja epidemiologiczna powinna być traktowana jako siła wyższa w rozumieniu przepisów KPA. Tym samym, wyłącza ona karanie z tytułu naruszenia art. 140 mb Prawa o ruchu drogowym, jeśli ma ono związek z sytuacją epidemiologiczną. Stąd też uprzejmie prosi się mieszkańców powiatu sochaczewskiego, o tymczasowe wstrzymanie się z wizytą w Wydziale Komunikacji i Transportu przy ul. m. J. Piłsudskiego 65, jeśli przedmiotowa sprawa nie jest naprawdę pilną.
źródło : http://www.powiatsochaczew.pl/
Komunikat Powiatowego Rzecznika Konsumentów
Informujemy, iż w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, od poniedziałku, 16 marca br. do odwołania kontakt z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie będzie możliwy wyłącznie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość tj. telefonicznie pod nr: 501 093 158 lub pocztą elektroniczną e-mail: wfortuna@powiatsochaczew.pl
Informacje dla konsumentów, bezpłatne porady: Infolinia Konsumencka, tel. 801 440 220 oraz 22 290 89 16 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 18:00, opłata wg taryfy operatora, prowadzona przez Fundację Konsumentów.
źródło : http://www.powiatsochaczew.pl/
Komunikat w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej
Starosta Sochaczewski Jolanta Gonta informuje, iż w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-COV-2 oraz rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym, tymczasowo zawieszone zostaje udzielanie porad osobiście w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, które funkcjonują na terenie powiatu sochaczewskiego (w siedzibie Starostwa w Sochaczewie oraz w Urzędzie Gminy Brochów).
W związku z tym, zorganizowane zostanie zdalne udzielanie nieodpłatnych porad prawnych i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość: np. telefon, mail, komunikatory internetowe.
Osoba chcąca skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, powinna przed udzieleniem pomocy złożyć za pośrednictwem e-mail wniosek zawierający oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (art. 4 ust. 2 ustawy nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej).
SKAN LUB ZDJĘCIE PODPISANEGO PISMA WRAZ Z OŚWIADCZENIEM NALEŻY PRZESŁAĆ DO URZĘDU POWIATU POCZTĄ ELEKTRONICZNĄ, A NASTĘPNIE OCZEKIWAĆ NA WYZNACZENIE TERMINU PORADY. Porady i pomoc za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość mogą być świadczone okresowo na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Kontakt do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w powiecie sochaczewskim:
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie – 46 864 18 40,
e-mail: starostwo@powiatsochaczew.pl
źródło : http://www.powiatsochaczew.pl/
Szczególne środki ostrożności w powiecie sochaczewskim
Wyjątkowa sytuacja, jaka w związku z zagrożeniem koronawirusem, ma miejsce obecnie na terenie całego kraju sprawia, że w stan podwyższonej gotowości postawione są wszystkie samorządy i służby oraz sztaby kryzysowe - również na terenie powiatu sochaczewskiego. W czwartek, 12 marca br. starosta sochaczewski Jolanta Gonta zwołała kolejne już posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby przeanalizować stopień zagrożenia i przygotowania do wystąpienia na terenie naszego powiatu koronawirusa SARS-CoV-2 i podjąć działania ograniczające stopień ryzyka wystąpienia tej choroby wśród mieszkańców.
- Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą mazowieckim i odpowiednimi służbami. Nieustannie monitorujemy sytuację w naszym powiecie i już od dawna prowadzimy przygotowania, aby zminimalizować zagrożenie. Działamy tak, by nasi mieszkańcy byli bezpieczni, bo ich dobro jest najważniejsze. Apelujemy do mieszkańców, aby ograniczali wychodzenie z domu, w tym wizyty w urzędach i innych miejscach publicznych – mówi starosta Jolanta Gonta, na wniosek której tego typu spotkanie odbyło się już po raz drugi.
Przedstawiciele poszczególnych samorządów powiatu sochaczewskiego potwierdzili wykonanie zarządzeń wojewody mazowieckiego, dotyczącego zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa mazowieckiego oraz wykonania rządowego zarządzenia o zamknięciu wszystkich szkół i placówek oświatowych. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie Beata Fergińska przedstawiła aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu, podkreślając, że sytuacja zmienia się jednak bardzo dynamicznie.
Na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego starosta Jolanta Gonta poprosiła włodarzy poszczególnych samorządów powiatu sochaczewskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo w obecnej sytuacji, szczególnie osób starszych, które są najbardziej zagrożone. Według jej zaleceń, w tym celu należy zmobilizować działania jednostek pomocy społecznej, jak również organizować inicjatywy lokalnej samopomocy tak, by zapewnić seniorom i chorym możliwość zaopatrzenia się w produkty pierwszej potrzeby bez wychodzenia z domu m.in. chodzi tu o leki, jedzenie czy środki higieniczne.
Podczas spotkania omówiono również sposoby organizowania pracy samych urzędów, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zagrożenia zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników. Każdy samorząd powiatu sochaczewskiego zadeklarował wdrożenie szczególnych procedur obsługi interesantów, ograniczenia liczby klientów, stosowania nadzwyczajnych środków dezynfekcji i antyseptyki mających służyć zapewnieniu optymalnego bezpieczeństwa. Także w urzędzie Starostwa regularnie przeprowadzana jest dezynfekcja, udostępniono dozowniki z preparatem antyseptycznym. Dynamicznie wdrażane są rozwiązania mające na celu ograniczenie osobistych wizyt interesantów w urzędzie np. poprzez kontakt za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Jak zapewnia starosta Jolanta Gonta, władze powiatu ściśle stosują się do wszelkich zaleceń władz wojewódzkich oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, a zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu sochaczewskiego stanowi najwyższy priorytet.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
źródło : http://www.powiatsochaczew.pl/