Pierwszy etap remontu kwatery 1034 żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r. w Iłowie ukończony
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęDobiegł końca I etap projektu pt. „Remont kwatery 1034 żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r., w Iłowie”. Tegoroczny zakres zakładał remont generalny pomnika głównego, odnowienie tablic epitafijnych i pamiątkowych, wymianę nawierzchni chodników i alejek oraz pielęgnację zieleni.
Dzięki staraniom wójta gminy Jana Kraśniewskiego remont został przeprowadzony z środków uzyskanych z Programów Ministra Kultury oraz wkładu własnego przekazanego przez Radę Gminy Iłów.
- Gmina powinna dbać o Miejsca Pamięci Narodowej…Są one świadectwem ważnej historii a ich godne utrzymanie dowodem tożsamości naszych mieszkańców – mówi Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski.
Ważnym i zarazem symbolicznym elementem I etapu jest wymiana orła na centralnej części pomnika. Wymianie uległ zniszczony orzeł z 1987 r., na wojskowy przedwojenny.
- Jestem pełen uznania dla mieszkańców, że tak okazała kwatera w ogóle powstała w Iłowie w trudnym czasie. Orzeł był pewnie wynikiem kompromisu z cenzurą – wójt Jan Kraśniewski.
Dzięki wsparciu merytorycznemu historyka i opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej Jakuba Wojewody oraz rysowniczce Marii Przybylskiej dziś zwieńczeniem pomnika stał się właściwy orzeł według wzoru wojskowego z 1919 r. Orzeł ten jest znakiem żołnierza polskiego stanowiącym stylizowaną odmianę godła państwowego, jest także głównym i równocześnie najważniejszym symbolem Wojska Polskiego walczącego w obronie całego kraju w 1939 r. Warto wspomnieć, że misternie wykonana płaskorzeźba orła na iłowskim pomniku liczy blisko 3 metry wysokości i prawdopodobnie jest to aktualnie największy orzeł wz. 1919 w Polsce.
- Po raz pierwszy orzeł na polskich czapkach żołnierskich pojawił się w XVIII w. w gwardii pieszej koronnej Augusta II. Orzeł wz. 1919 na tarczy amazonek został zatwierdzony przepisami ubioru polowego Wojsk Polskich, które wprowadzały orła wojskowego nawiązującego do czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego, był powszechnie noszony na czapkach przez polskich żołnierzy w czasie Bitwy nad Bzurą 1939 r. a także przez żołnierzy konspiracji SZP, ZWZ i Armii Krajowej w późniejszym okresie II wojny światowej – Jakub Wojewoda.
Jego wykonanie i ostateczny wygląd było także konsultowane z IPN oraz WUOZ. Swoją uznanie dla projektu wyrazili też oficerowie kadry dowódczej 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.
Prace wykonane w 2022 r. to jednak nie koniec. W II etapie przewidzianym na 2023 rok, zaplanowano dalsze prace polegające między innymi na wymianie kruszących się, grysowych krzyży i pokryw mogił na granitowe oraz doprowadzeniem utwardzonej alejki do wejścia na cmentarz od strony wschodniej. Ich realizacja będzie uzależniona od pozyskanych przez gminę środków z dotacji.
Zadanie Remont kwatery 1034 żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r., w Iłowie. ( Etap I), dofinansowano z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
pokaż poprzednie zdjęcia
pokaż następne zdjęcia