Ankieterzy pomogą rolnikom. Rusza druga faza ważnych badań statystycznych
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęOd 1 czerwca do 14 sierpnia 2023 r. na terenie całego kraju odbywają się istotne dla polskiego rolnictwa badania statystyczne. Obowiązek udziału w nich mają wylosowane gospodarstwa rolne. Jeśli rolnik nie wypełnił do 16 czerwca formularza przez Internet, porozmawia teraz osobiście lub telefonicznie z ankieterem.
1 czerwca rozpoczęły się dwa ogólnopolskie badania rolnicze: zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (formularz R-SGR) oraz badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW-S). Każde wylosowane gospodarstwo rolne otrzymało list Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i ma obowiązek udziału we wskazanych w liście badaniach.
Pomocni ankieterzy
W pierwszej fazie badań (do 16 czerwca) działał formularz internetowy. Jeśli rolnik nie zdążył z niego skorzystać, musi umówić się na rozmowę telefoniczną lub osobistą z ankieterem.
Ankieterzy będą się kontaktować z rolnikami do 14 sierpnia 2023 r. Jeśli zadzwoni ankieter, warto skorzystać z okazji i od razu przy jego wsparciu wypełnić cały formularz.
Jak sprawdzić tożsamość ankietera
Tożsamość ankietera statystycznego można zweryfikować samodzielnie za pomocą aplikacji https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera bądź dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99.
Infolinia odpowie na każde pytanie
Oprócz sprawdzenia tożsamości ankietera na Infolinii Statystycznej GUS (nr 22 279 99 99, opłata zgodna z taryfą operatora) można uzyskać wszelkie informacje dotyczące badań rolniczych.
Infolinia będzie czynna od 1 czerwca do 11 sierpnia br. w godz. 8:00-20:00 (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt). Ostatniego dnia badań (14 sierpnia) konsultanci będą dostępni w godz. 8:00-15:00.
Warto wypełnić ten obowiązek
Celem obu badań jest pozyskanie rzetelnych danych, które zostaną wykorzystane do analizy zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Korzystać z nich będą organy rządowe i samorządowe oraz naukowcy.
Udział w tych badaniach to jednak korzyść przede wszystkim dla samych rolników. Zebrane dane pomogą im planować rozwój swoich gospodarstw. Informacje z badań posłużą też do określenia wielkości środków przeznaczanych z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa.
Wszelkie informacje na temat badań rolniczych oraz pozostałych badań ankietowych prowadzonych przez statystykę publiczną można znaleźć na stronie: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/.