Udział brzozowskiej szkoły w akcji „Szkoła Pamięta” w 2023 roku
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęSpołeczność Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym aktywnie włączyła się w akcję „Szkoła Pamięta” w 2023 r.
Wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych i kl. I-VIII odwiedziły miejscowy cmentarz, na którym spoczywają żołnierze września 1939 r. polegli w Bitwie nad Bzurą oraz Cichociemni – Patroni Szkoły. Oddali hołd poległym żołnierzom chwilą ciszy, modlitwą, zapalając symboliczne znicze. Pamiętali także o innych bohaterach spoczywających na brzozowskim cmentarzu: gen. bryg. Eugeniuszu Godziejewskim – Piłsudczyku, kpt. Bolesławie Sejdaku- przedwojennym absolwencie szkoły, zmarłych nauczycielach, a także zmarłych tragicznie koleżankach.
Klasa VII aktywnie włączyła się w porządkowanie żołnierskich mogił. Uczniowie klasy VIII pamiętali o zapaleniu zniczy przy obelisku Cichociemnych w Brzozowie Starym.
W akcję „Szkoła Pamięta wpisały się też wycieczki patriotyczne:
1) kl. VI i VII do Gąbina, gdzie uczniowie obejrzeli widowisko multimedialne „Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” prezentujące Polki i Polaków, którzy zmienili świat, goszczące w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie;
2) kl. VIII do Płocka z pocztem sztandarowym na uroczystość patriotyczną przy Pomniku Armii Krajowej w Płocku z udziałem dwunastu szkół z Gminy Radzymin, trzech szkół z Płocka i okolic- noszących imię Armii Krajowej;
3) kl. VIII do Henrykowa – Miejsca Pamięci , w którym 76 Polaków spalono żywcem przez Niemców w 1939 r.
Uczniowie na zajęciach świetlicowych wykonali prace plastyczne wpisujące się w ideę akcji „Szkoła Pamięta”. Wystawa prac została wyeksponowana na szkolnym korytarzu.
Wszystkie działania to hołd oddany wybitnym Polakom, bohaterom, którzy zginęli za wolną Polskę.
Andrzej Grabarek