III rajd pieszy Tropem Historii Wojen Światowych w Iłowie
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęWielkim zainteresowaniem cieszyła się kolejna edycja pieszego Rajdu Tropem Historii Wojen Światowych. Na trasę liczącą prawie 14 km wyruszyło 158 piechurów z całej Polski. Uczestników powitał Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski, który każdego roku wspiera organizację i uczestniczy w rajdzie.
Od 2014 r. rajd poświęcony był historii I wojny światowej, jednak od 3 lat jego formuła uległa rozszerzeniu i dziś jego program nawiązuje do historii obydwu wielkich, światowych konfliktów. W tym roku przemierzyliśmy niezwykle malowniczą leśną trasę od Bud Starych do Iłowa odwiedzając liczne miejsca historyczne. Przewodnikami terenowymi byli historyk Jakub Wojewoda oraz archeolog Mariusz Samborski autorzy licznych projektów badawczych, wystaw, książek i artykułów poświęconych historii ziemi sochaczewskiej.
Trasę rozpoczęliśmy zapaleniem zniczy na cmentarzu wojennym w Starych Budach, miejscu spoczynku żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą i wizytą w OSP Budy Stare, gdzie zobaczyliśmy ekspozycję pt. „Mała, niezwykła wieś: Stare Budy” i wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji dot. historii miejscowości. Następnie udaliśmy się w kierunku góry Kornaty, zwanej też Firamigą, której wysokość to 115 m n.p.m.. Ta wydma śródlądowa stanowi najwyższe wzniesienie w Kotlinie Warszawskiej w tej części Mazowsza i jest świetnym punktem widokowym. Jak podkreślało wielu uczestników był to najbardziej wymagający punkt tegorocznej trasy. Góra Kornata podczas okupacji niemieckiej była punktem koncentracji Iłowskich żołnierzy AK z Obwodu Skowronek, podążających na akcje dywersyjne i pomoc powstańczej Warszawie w sierpniu 1944 r. Następnie w ciągu 4 godzin wędrówki odwiedziliśmy liczne obiekty historyczne - Miejsca Pamięci Narodowej, cmentarze i kwatery wojenne, stanowiska archeologiczne, pozostałości okopów frontu pozycyjnego związane z walkami toczonymi na froncie I wojny światowej nad Bzurą i Rawką 1914 -1915 oraz miejsca związane z ostatnią fazą Bitwy nad Bzurą 1939 roku.
Około godziny 13.30 wszyscy uczestnicy rajdu dotarli do domku myśliwskiego „Hubertówka”, zlokalizowanego w samym sercu Uroczyska „Rzepki”, gdzie czekała tradycyjna, pyszna grochówka.
Rajd zakończyliśmy przy zbiorowej mogile we wsi Obory, w lesie na północ od Iłowa, gdzie pochowano wielu poległych żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej.
W rajdzie bierze udział liczne grono uczestników z terenu całej Polski, więc jest on wyjątkowym wydarzeniem promującym Gminę Iłów i Ziemię Sochaczewską. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję, na którą już czekamy z niecierpliwością.
pokaż poprzednie zdjęcia
pokaż następne zdjęcia