Poszukiwania najstarszych dokumentów o Iłowie zwieńczone sukcesem
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęW związku z tegorocznymi obchodami Jubileuszu 800-lecia pierwszej historycznej wzmianki o Iłowie wójt gminy Jan Kraśniewski, wśród licznych inicjatyw okolicznościowych podjął starania zmierzające do odnalezienia oryginalnego dokumentu z 1224 r. Pomocy w poszukiwaniu i kwerendy materiałów źródłowych dokonał historyk Jakub Wojewoda.
Najstarszy zapis o Iłowie sprzed 800 lat został przez niego zlokalizowany w kopiarzu z II poł. XVI w. Jest to ręcznie przepisany dokument w języku łacińskim, datowany na lata 1551-1599, w którym wspomina się o Iłowie, przekazanym w 1224 r., przez księcia Konrada Mazowieckiego Opactwu Cystersów w Sulejowie. W ramach działań wspartych przez Archiwum Główne Akt Dawnych ustalono, że dokument ten znajduje się we Włocławku.
W ostatnich dniach do Włocławka udał się wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski. Tam dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. dr. Zbigniewa Łukasika oraz dyrektora Archiwum Diecezjalnego ks. Zbigniewa Gmurczyka, mógł zapoznać się bezpośrednio z tym bezcennym materiałem źródłowym. Dzięki tej wizycie ustalono kilka ważnych, nieznanych wcześniej faktów dotyczących oryginału z 1224 r.
Więcej szczegółów o poszukiwaniu najstarszych zapisów o Iłowie już wkrótce w artykule Jakuba Wojewody.
pokaż poprzednie zdjęcia
pokaż następne zdjęcia