Ponownie zabrzmiało zawołanie „Tobie Ojczyzno!” w Brzozowie Starym
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęSłużąc na „obcym chlebie” Cichociemni nie oczekiwali zaszczytów ani nagród. Nie liczyli na ciepłe posady, a raczej po przegranych kampaniach leczyli swe rany. Nie spodziewali się wypoczynku, a ciężkiej walki. Co im wtedy pozostało? Zacisnąć zęby i powiedzieć: „Tobie Ojczyzno!”. Tak zrobili. Dewizę Małego Rycerza z Trylogii Henryka Sienkiewicza przyjęli jako swe zawołanie nowoczesnych rycerzy spadochronowych.
Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym uczciła swoich Patronów, a zawołanie „Tobie Ojczyzno!” było mottem majowej uroczystości „ Dnia Cichociemnych” w Brzozowie Starym.
Rozpoczęła się ona Mszą Św. w intencji całej społeczności szkolnej i Patronów Szkoły.
Na miejscowym cmentarzu przy grobie rtm Mariana Jureckiego ps. Orawa i kpt Andrzeja Świątkowskiego ps. Amurat odbył się Apel Pamięci, zmówiono modlitwę za poległych, złożono kwiaty, zapalono znicze pamięci.
W szkole wysłuchano prelekcji Iwony Grzywacz o historii Cichociemnych, a w szczególności o operacji „Jacket” na las Paulinka-Wszeliwy. Głównym punktem uroczystości była część artystyczna ph. „ Nie dla medali, nie dla nagrody, lecz z miłości Tobie Ojczyzno!”. Były to bardzo wzruszające chwile oddające sens podjętej walki z okupantami Polski, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny „Nasi Patroni” przeprowadzony w klasach I-III, Szkolny Turniej Sprawnościowy ph. „ Nabieram pewności siebie, tak jak nasi Patroni” w klasach I-VIII i Szkolne Biegi Cichociemnych w oddziałach przedszkolnych i w klasach I-VIII.
Tradycją szkoły jest wyróżnienie w Dniu Patronów Szkoły osób, instytucji i organizacji medalem „Przyjaciel Szkoły” za wspieranie szkoły w różnych obszarach.
W 2024r. Kapituła medalu przyznała tytuły i 5 medali „Przyjaciela Szkoły”. Otrzymali je:
1) Jolanta Gonta- Starosta Sochaczewski;
2) Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Płocku im. „Zgrupowanie Golski”;
3) Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ;
4) Lamela Sp. z o. o. z Łowicza;
5) Jolanta Sieradzka, Arte dei Fiori Kwiaciarnia Rybno.
Grono „Przyjaciół Szkoły” powiększyło się. Wyróżnienia nadawane są już od 2008 r. z dwuletnią przerwą w okresie pandemii.
W uroczystości oprócz laureatów medalu „Przyjaciel Szkoły” uczestniczyli: Jan Kraśniewski - Wójt Gminy Iłów, Renata Bartosiak- Przewodnicząca Rady Gminy Iłów, ks. Maciej Zakrzewski - Proboszcz Parafii Brzozów Stary, kpt. Tomasz Kapusta reprezentujący ppłka Andrzeja Kujawę - Dowódcę 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjra Feliksa Kozubowskiego.
Tydzień wcześniej w czasie „Dnia Cichociemnych” w Warszawie dyrektor szkoły zapalił znicze na Powązkach Wojskowych na grobach dwóch uczestników operacji „Jacket”: ppłk Alfreda Paczkowskiego ps. „Wania” i Tadeusza Chciuka ps. „Celt”
W sierpniu uczcimy pamięć płka Macieja Kalenkiewicza ps” Kotwicz” podczas rekonstrukcji zrzutu skoczków spadochronowych przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa w Brzozowie Starym. Jego grób znajduje się z Surkontach na Białorusi.
Miejsce spoczynku Wiktora Strzeleckiego ps. „Buka” jest nieznane.
Pamięć i wdzięczność są dzisiaj naszym obowiązkiem.
Oni walczyli, oddali życie „Tobie Ojczyzno!”, byśmy mogli żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju.
Brzozowska społeczność szkolna pamiętała o swoich Patronach.
Andrzej Grabarek