Niezwykłe widowisko historyczno-patriotyczne w Brzozowie Starym
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęNa terenie boiska przy Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym odbyło się już po raz drugi niezwykłe widowisko historyczno-patriotyczne w wykonaniu żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, którzy upamiętnili 80 rocznicę śmierci swojego Patrona Cichociemnego ppłka Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz” poprzez grupowy skok na spadochronach.
Szkoła w Brzozowie Starym nosi imię „Żołnierzy AK Cichociemnych”. Kultywuje ich tradycje. W szczególności nawiązuje do operacji „Jacket”, która miała miejsce 28 grudnia 1941r. na las Załusków-Paulinka. Wśród 6 osobowej ekipy był Maciej Kalenkiewicz ps. „Kotwicz”.
Widowisko miało więc miejsce na Szlaku Pamięci Cichociemnych ”Załusków- Wszeliwy- Brzozów Stary”.
Dziewięciu spadochroniarzy z Ośrodka Szkolenia Spadochronowego szybowało w przestworzach z niezwykłą gracją, a potem równie lekko podeszło do lądowania. Szereg spadochroniarzy zamykał dowódca Ośrodka i spadochroniarz z biało-czerwoną flagą.
Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję wysłuchać bardzo interesującej prelekcji dr hab. Olgierda Grotta prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zastępcy Dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie nt. historii Cichociemnych i postaci ppłka Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”.
Uroczystości towarzyszyła prezentacja uzbrojenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Łodzi, wystawa poświęcona operacji „ Jacket” Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, a także wystawa „Ostatni emisariusz Tadeusz Chciuk-Celt” z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego (dotycząca także członka ekipy „Jacket”).
W wydarzeniu uczestniczyli żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych im. ppłk. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz” z Krakowa z zastępcą komendanta ppłk Dariuszem Karlińskim, którzy głównie reprezentowali Ośrodek Szkolenia Spadochronowego w Krakowie, a także Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu, Ośrodek Szkolenia Nurkowego w Gdyni i Szkołę Podoficerską Wojsk Specjalnych z Krakowa.
Wydarzenie obserwowali licznie zgromadzanie okoliczni mieszkańcy z Janem Kraśniewskim – Wójtem Gminy Iłów, Katarzyną Michalską – Sekretarzem Gminy Iłów i Renatą Bartosiak- Przewodniczącą Rady Gminy w Iłowie. Nie zabrakło gości. Obecny był płk Karol Piskorski- Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Jakub Chmielewski- Prezes Koła „Zgrupowanie Golski” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Płocka, kpt Paweł Borsuk z 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej i Radosław Jarosiński z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczyli cykliści z KTK Szprycha – PTTK Oddział w Łowiczu i BeneqTeam Płockiego Klubu Kolarskiego, harcerze z Hufca ZHP Sochaczew, a nawet goście z Anglii.
Po podniebnych akrobacjach młodzież szkolna z dyrektorem szkoły Andrzejem Grabarkiem, władzami Gminy Iłów, wojskiem i pozostałymi gośćmi złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Cichociemnych i przy obelisku ku ich czci w Brzozowie Starym.
Była to żywa lekcja historii. Cieszy fakt, iż uczestniczyły w niej dzieci i młodzież.
Ustalono też, iż za rok będzie III edycja uroczystości upamiętniających wybitną postać ppłk Macieja Kalenkiewicza współtwórcę formacji Cichociemnych.
Andrzej Grabarek
pokaż poprzednie zdjęcia
pokaż następne zdjęcia