Ostra Brama i nie tylko...
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęTym razem Ziemia Świętokrzyska stała się celem wycieczki Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłowie, która doszła do skutku w piękny czerwcowy dzień. Chętni na wyjazd, pośród których znaleźli się zdeklarowani podróżnicy korzystający stale z oferty Biblioteki spotkali się 2 czerwca wczesnym rankiem, by udać się w zaplanowaną trasę.
Okazuje się, że przez 1 dzień można zobaczyć i zwiedzić najpiękniejsze obiekty sakralne tego regionu otoczone kultem wiernych z całego kraju. Do takich miejsc należy Kałków – Godów, gdzie na powierzchni 7 ha mieści się m.in. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, a także wiele innych ciekawych obiektów, które warto zobaczyć.
Na szczególną uwagę w Kałkowie zasługuje obraz z wizerunkiem Bolesnej Królowej Polski tulącej do piersi Orła Białego z wezwaniem: „Udziel pokoju dniom naszym”. Turyści z Iłowa przekonali się, że w tym świętym miejscu zawsze panuje cisza i sprzyjający modlitwie nastrój, a miejsca pamięci i modlitwy toną w zieleni bujnej, świętokrzyskiej przyrody.
Kolejnym obiektem na trasie wycieczki był klasztor - Święty Krzyż. Najpierw jednak nasi podróżnicy musieli wspiąć się na Łysą Górę, gdyż tam właśnie znajduje się to miejsce kultu religijnego. Istniejący tu klasztor zamieszkują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Zbudowany został, jak dowiedzieli się zwiedzający dla idei życia skupionego, kontemplacyjnego i oddanego Bogu.
Jak zauważyli uczestnicy wycieczki wśród zabudowań klasztornych wyróżnia się kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Jest to, jak podają źródła trzecia świątynia wzniesiona na tym miejscu, budowana w latach 1781-1789. Ciekawostką, do której podążają turyści jest tu podziemna krypta mieszcząca szklaną trumnę ze zwłokami księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.
Na koniec udziałem grupy z Iłowa stał się pobyt na terenie Bazyliki Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej. Znajduje się tu kopia Ostrej Bramy w Wilnie z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia Królowej Korony Polskiej. Obraz uznawany jest przez wiernych za cudowny. Stanowi znany w Polsce i na Litwie symbol chrześcijaństwa.