Jak nie czytam, jak czytam
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęSzkoła Podstawowa w Brzozowie Starym zgodnie z regulaminem akcji Jak nie czytam, jak czytam w dniu 8 czerwca o godz. 10.00 włączyła się w zbiorowe czytanie, które w całej Polsce odbywa się w tym samym czasie. Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu jest redakcja miesięcznika Biblioteka w szkole - czasopisma dla nauczycieli.
Organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach i gminach są biblioteki szkolne i publiczne, które promują czytelnictwo. Celem akcji jest, jak podaje pomysłodawca: by dać każdemu uczniowi okazję, aby miło sobie poczytał w gronie koleżanek i kolegów. Każdy to, na co ma ochotę, dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii.
Adresatami pomysłu są przede wszystkim uczniowie, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Niech książki przestaną się kojarzyć z obowiązkowymi lekturami i karaniem za ich nieprzeczytanie. Niech młodzież zobaczy, że czyta najlepszy uczeń w klasie i ten najbardziej niegrzeczny; wychowawca klasy, dyrektor i obsługa szkoły - czytamy na stronie dedykowanej projektowi.
W Szkole Podstawowej w Brzozowie dostrzega się jednak znaczenie nie tylko czytania, ale również pisania. Okazuje się bowiem, że nawet uczniowie podstawówek mogą już stawiać pierwsze literackie kroki i publikować swoje opowiadania. Dyrekcja szkoły i nauczyciele gratulują Mateuszowi Borowskiemu uczniowi kl. VII, którego talent doceniło wydawnictwo Fida.
Opowiadanie Mateusza pt. Wędrówka Barda zostało opublikowane w nagrodę za udział w konkursie na najlepsze opowiadanie o przyszłości, który ogłosiło wydawnictwo Fida. W publikacji znalazło się 50 najlepszych opowiadań i felietonów nadesłanych na konkurs z terenu województwa mazowieckiego. Książka trafiła już do księgarń. Prezentuje wizję przyszłości młodych ludzi i zagrożeń z nią związanych.