Bardzo owocna współpraca pomagająca ratować ludzkie życie
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęRozpoczął się Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa. W Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym zainaugurowały go szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Było to możliwe dzięki wieloletniej współpracy Szkoły z Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, która była owocem współpracy z Śp. Janiną Fetlińską – Senator RP, współzałożycielką tej uczelni, nauczycielem akademickim.
Szkolenia dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej przeprowadzili studenci pod kierunkiem nauczycieli akademickich w trzech grupach wiekowych, by zajęcia były dostosowane do możliwości wszystkich uczestników.
Szkolenia nauczycieli i pracowników administracyjno – obsługowych przeprowadzili sami nauczyciele akademiccy: Katarzyna Mosakowska i Monika Długińska. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali stosowne certyfikaty.
Dzięki szkoleniom biorący w nich udział poznali: zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych stanach zagrożenia zdrowia lub życia: zadławieniach, krwotokach, ukąszeniach, złamaniach, oparzeniach, omdleniach, napadach drgawek, zaburzeniach cukrzycowych, zatruciach, porażeniach prądem elektrycznym, a także schemat postepowania ratunkowego w NZK (nagłych zatrzymaniach krążenia): RKO osoby dorosłej, dziecka, podstawy używania AED i zasady wzywania pomocy medycznej.
Z przedstawicielami ciechanowskiej uczelni spotkał się Jan Kraśniewski Wójt Gminy Iłów wspierający działania szkoły w tym zakresie.
Wsparcia organizacyjnego udzielił Przemysław Wasilewski z Gospodarstwa Sadowniczego „Tęczowy Ogród” w Brzozowcu oraz Piotr Ozimek z Sewerynowa.
Szkolenie społeczności szkolnej z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z udziałem ciechanowskiej uczelni odbyło się już po raz kolejny w brzozowskiej szkole.
Były to zajęcia bardzo cenne, gdyż uczyły, jak można pomóc drugiemu człowiekowi w nagłych stanach kryzysowych. Objęły całą społeczność szkolną: dzieci, uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno – obsługowych. Warto zaznaczyć, iż wszyscy uczestnicy szkoleń z zainteresowaniem brali udział w zajęciach, aktywnie włączali się w ich realizację.
Andrzej Grabarek