Ognisko zakażeń odrą w powiecie sochaczewskim – apel o czujność i weryfikację szczepień ochronnych
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęOdra to bardzo zaraźliwa infekcja wirusowa, przenoszona drogą kropelkową. Jest sześciokrotnie bardziej zakaźna niż grypa. Dwie dawki szczepionki zapewniają niemal 100% ochronę przed zakażeniem. Osoby niezaszczepione są narażone na poważne powikłania, w tym zapalenie płuc
i zapalenie mózgu. Sanepid w Sochaczewie niezwłocznie podjął działania przeciwepidemiczne, mające na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń.
Objawy choroby
Odra to wysoce zakaźna choroba. Apelujemy o szczególną czujność na objawy odry takie jak:
- wysoka gorączka,
- kaszel i katar,
- zapalenie spojówek,
- charakterystyczna czerwona, grudkowata wysypka, najpierw na twarzy, a następnie na całym ciele.
Jeżeli pojawią się objawy chorobowe, należy izolować się od domowników, telefonicznie skontaktować się z lekarzem POZ i umówić wizytę na tzw. ostatniego pacjenta, aby uniknąć kontaktu z innymi osobami w przychodni.
Szczepienia ochronne są najlepszą ochroną przed odrą. Program Szczepień Ochronnych w Polsce obejmuje dwie dawki szczepionki MMR:
- Pierwsza dawka: między 13. a 15. miesiącem życia.
- Druga dawka: w 6. roku życia.
Osoby dorosłe, które nie były szczepione, powinny przyjąć dwie dawki w odstępie czterech tygodni.
Szczególny apel kierujemy do obcokrajowców przebywających w Polsce – każde dziecko do 19 roku życia, które przebywa w naszym kraju powyżej trzech miesięcy ma prawo do bezpłatnych szczepień ochronnych, w tym przeciwko odrze, realizowanych w przychodni POZ.
Każda osoba, która nie posiada udokumentowanego szczepienia ochronnego przeciwko odrze, wywodząca się ze środowiska Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie, mająca kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi
o zakażenie winna niezwłocznie zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i bezpłatnie wykonać szczepienie ochronne.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nawiązała ścisłą współpracę z dyrektorem szkoły oraz lekarzami POZ z terenu powiatu sochaczewskiego. W związku z sytuacją epidemiologiczną, w szkole od 19 marca wprowadzono zdalne nauczanie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Do rodziców
i nauczycieli skierowano list edukacyjny z prośbą o pilną weryfikację stanu uodpornienia, czyli przyjęcia w swoim życiu - dwóch dawek szczepionki MMR – przeciwko odrze, śwince i różyczce. Osoby niezaszczepione wezwano do niezwłocznego przeprowadzenia szczepień ochronnych.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie apeluje o zachowanie ostrożności, monitorowanie swojego stanu zdrowia i przestrzeganie zasad higieny. Wspólnymi działaniami możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i chronić zdrowie mieszkańców powiatu sochaczewskiego.
źródło: https://www.gov.pl/web/psse-sochaczew